پس از عمل جراحی
  1. بیمار می‌بایست در هر مراجعه داروهای مورد مصرف خودرا به همراه داشته باشد.
  2. بیمار می‌بایست راه‌های تماس با پزشک معالج خودرا بداند تا درصورت بروز هرگونه مشکل اورژانسی با پزشک معالج خود تماس بگیرد.
  3. رژیم غذایی: دو ساعت پس از اتمام عمل هیچ‌گونه محدودیت غذایی خاصی وجود ندارد. در پاره‌اي از موارد به علت باقی ماندن اثرات داروهای بیهوشی ممکن است بیمار از تهوع و استفراغ شاکی باشد که استفاده تدریجی از مایعات به رفع این مشکل کمک می‌کند.
  4. فعالیت‌های روزانه: معمولا تا 72 ساعت پس از عمل، استحمام از گردن با پايين بلامانع است. پس از آن استحمام کل بدن قابل انجام است. هنگام استحمام باید مراقب بود که به چشم عمل شده فشار وارد نشود. انجام فعالیت‌های روزمره مانند خواندن، نوشتن، کار با رایانه، رانندگی در صورتی که بیمار دید مناسب داشته باشد بلامانع است. بيمار مي‌بايست پس از عمل از عینک محافظ که جاذب اشعه ماوراي بنفش نيز باشد استفاده نماید. جابجا کردن اشیا داخل منزل در حد متعارف بلامانع است. مادران در هنگام درآغوش گرفتن اطفال دقت نمایند تا از اصابت دست کودک به چشم عمل شده جلوگیری شود. انجام فریضه نماز به صورت کامل 3تا 4 روز پس از عمل بلامانع است. هنگام وضو گرفتن و شستشوی صورت باید مراقب بود به چشم فشار زیاد وارد نشود. در طي 3 تا 4 روز پس از عمل می‌توان تیمم نمود و مهر را به پیشانی نزدیک کرد. روزه گرفتن از روز پس از عمل بلامانع است. اعمال زناشویی چند روز پس از عمل بلامانع است. استفاده از استخر و شنا کردن يک ماه پس از عمل عموماً با استفاده از عینک محافظ شنا بلامانع است ولی شیرجه رفتن در استخر همیشه خطرساز خواهد بود. انجام ورزش‌هایی که خطر اصابت ضریه و توپ به چشم وجود دارد از قبیل کشتی، فوتبال و والیبال ممنوع است. انجام ورزش‌هاي بدنسازي و بلند کردن وزنه متعارف مانعي ندارد. استفاده از کمربند ایمنی هنگام رانندگی تا آخر عمر ضروری است.
  5. داروهای چشمی پس از پیوند قرنیه عمدتاً شامل قطره، ژل و پماد می‌باشد. متوسط زمان مصرف 2تا3 ماه می‌باشد ولی تصمیم نهایی برعهده پزشک معالج است. در صورتیکه فرد دچار اختلال اشک نباشد معمولا3 تا 4 ماه پس از عمل نیاز به مصرف داروهای چشمی ندارد.
  6. مطالعات مختلف نشان داده است که مصرف سيگار در مراحل اوليه پس از پيوند، باعث به تاخير افتادن روند ترميم زخم خواهد شد و در مراحل بعدي باعث افزايش خطر رد پيوند مي‌شود. بنابراين توصيه مي‌شود بيماران پيوندي از مصرف سيگار اجتناب کنند.
  7. در خانمهاي باردار که قبلاً پيوند قرنيه شده‌اند زايمان به هر دو روش طبيعي يا سزارين قابل انجام است.
  8. مسافرت اعم از هوايي و يا زميني بلامانع است به شرطي که بيمار قطره‌هاي خود را به همراه داشته باشد و در صورت بروز قرمزي چشم پيوندي و يا کاهش ديد، ضمن استفاده از قطره‌ها به سرعت به نزديک ترين مراکز درماني مورد تاييد و يا پزشک متخصص چشم مراجعه نمايد.